Kék háttérrel

 

Tzaziki (joghurtos uborkasaláta)

 

A tzaziki az egyik legjellegzetesebb görög "mártogatós", nincs turista, aki ne ismerné. Elmaradhatatlan kísérője a sült húsoknak. Elkészítése nem egy nagy furfang, ne higgyetek annak, aki tzaziki fűszerre esküszik! Nincs benne semmi különös és az erős vagy nem odavaló fűszerezés csak ront az ízén. Az a fontos, hogy a joghurt alaposan ki legyen csöpögtetve és jó zsíros legyen, majdnem olyan, mint a tejföl. Ebből lesz a finom mártás. Egy jó nagy tálhoz való ez a recept.

Hozzávalók:
1 kg lecsöpögtetett zsíros joghurt
2 nagy kígyóuborka
1 nagy fej fokhagyma
1 marék apróra vágott friss kapor vagy ánizs

Az uborkát lereszeljük a reszelőnk legnagyobb lyukú oldalán, besózzuk, hagyjuk állni egy ideig, majd kinyomkodjuk a levét. Megtisztítjuk a fokhagymát és átnyomjuk a fokhagymaprésen. Apróra vágjuk az ánizst, majd mindent összekeverünk. Jó ha legalább fél napot áll, hogy az ízek összeérjenek.
Tipp:
A joghurtot egy éjszakára fel lehet kötni gézben, hogy kicsöpögjön, így állagra valamennyire hasonlítani fog a zsíros kemény görög joghurtra. Ha fele-felében keverünk hozzá sűrű tejszínt is, akkor ízre is hasonló lesz. Vigyázat, nem szabad folyósnak lennie!


Horiátiki száláta (görög saláta)

 

Hozzávalók: (ízlés szerinti mennyiségben)
paradicsom
uborka
hagyma
egy-két vastag szelet feta sajt
marék olívabogyó
olívaolaj
oregano

 

Elkészítés:

A hozzávalókat megmossuk, megpucoljuk, majd szeletekre vágjuk. Egy tálba tesszük, sózzuk, megszórjuk oreganoval, leöntjük bőven olívaolajjal és azonnal fogyasztjuk. Görögországban az uborkát vastag szeletekre vágják és a salátákat mindig frissen fogyasztják, nem szeretik azt, amit mi úgy hívunk: "hadd érjenek össze az ízek". A paradicsomos salátákba nem tesznek sem citromot, sem ecetet, mindazonáltal, aki úgy szereti, az inkább ecettel ízesítsen.
Megjegyzés:
Kedvelt tálalási mód Görögországban az, hogy a feta sajtot nem kockázzák, hanem a saláta tetejére helyezik, jól megszórják oreganoval, majd erre öntik az olajat. Az olaj, ahogy lefolyik róla, sárgás mintát hagy maga után, szépen mutat ez a saláta főleg egy parasztosan megterített asztalon.
Tipp:
Egy kellemes, laktató, és a magyar szájíznek talán jobban megfelelő változata lehet az, amely zöldsalátával készül. Ekkor mindent apróra vágunk, a salátaleveleket vékonyan csíkozzuk. Mindent összekavarunk sóval, olívaolajjal, majd jöhet bele egy kis ecet, egy kanál majonéz és egy szelet morzsolt száraz pirítóskenyér.


Baklava

 

Hozzávalók:
1/2 kg mandulabél
1/2 kg dióbél
2 evőkanálnyi fahéjpor
1 csésze cukor
1/2 kg zsíros margarin vagy vaj
1 1/2 kg réteslap, a vékonyabb fajtából
Sziruphoz:
1 1/2 kg cukor
1 citrom
3 pohár víz

 

Elkészítés:

1. Leforrázzuk a mandulabelet és lehúzzuk a héját. Ha fehér, héj nélküli belet kaptunk, ez nem szükséges.
2. Ledaráljuk a mandulabelet és a dióbelet, majd egy tálban összekeverjük az egy csésze cukorral és a fahéjjal.
3. Felolvasztjuk a margarint/vajat.
4. Leterítünk egy 22-32 cm-s tepsibe 5-7 lapot, mindegyiket egyenként megvajazva, és megkenjük vastagon a töltelékkel. Erre még 3 lapot teszünk, melynek mindegyikét újfent megkenjük vajjal. Erre a 3 lapra újból tölteléket pakolunk. Legfelül a maradék lapok kerülnek, mindegyikük külön-külön megkenve vajjal. Egy késsel bemetsszük a tetejét, megspricceljük vízzel és kisütjük.
5. Mikor pirosra sült a felső és alsó lap, kivesszük a sütőből, ráöntjük a szirupot, s hagyjuk lassan kihűlni. (A szirupot úgy készítjük, hogy a hozzávalókat körülbelül 5 percig főzzük egy lábasban.)


Dolmadesz (töltött szőlőlevél)

 

Hozzávalók

Fél kg darált marhahús,

1 apróra vágott hagyma,

fél csésze hosszúszemű rizs,

1 tojás,

fél csésze vágott mentalevél,

1 + 4 ek vaj,

fél csomó apróra vágott petrezselyemzöld,

4 ek citromlé.

 

Elkészítés

Összegyúrom az összes hozzávalót, ha a töltelék kemény, akkor kevés vizet kanalazok hozzá.
Ehhez a mennyiséghez 20-40 főtt szőlőlevél kell. Az egészen frissek csak 1 percnyi főzést igényelnek.
A szőlőleveleket megtöltöm - a töltelék ne legyen több egy kanálnyinál. Egy lábasban felolvasztok 4 evőkanálnyi vajat, kibélelem szőlőlevelekkel és soronként rárétegzem a töltött szőlőleveleket. Ráöntök 4 csészényi tyúkhúslevest és mintegy 2 órán át főzöm.
Hozzá görög citrommártást (Avgolemono) kínálok.


Muszaka

 

Hozzávalók
Fél kg padlizsán 1 centis szeletekre vágva,

fél kg paradicsom 1 centis szeletekre vágva,

2 zöldpaprika vékonyan felszeletelve,

25 dkg bárányhús és 25 dkg sertéshús nagyon apróra felkockázva,

1 fej hagyma apróra vágva, 2 gerezd préselt fokhagyma,

5 EK olaj

 

 

Elkészítés

A padlizsánt sózom, borsozom, lisztbe fozgatom és forró olajban mindkét oldalát aranysárgára sütöm. A paprikacsíkokat olajban szintén rövid ideig sütöm. Ezt követően a hagymát is megpirítom egy kevés olajban. Az olajban a húst erősen megpirítom (10 perc), hozzáadom a hagymát, a fokhagymát, az apróra vágott petrezselyemzöldet, sót, borsot, egy kevés bazsalikomot és kakukkfüvet és további öt percig kis lángon párolom. Egy kizsírozott felfújtformába rétegenként lerakom a padlizsánt, a húst, a paradicsomot (sóval, borssal, bazsalikommal

és kakukkfűvel fűszerezve) és a paprikát. Megszórom reszelt sajttal, meglocsolom olajjal és 200 fokos sütőben fél óráig sütöm. Pitát,

vörösbort és tzatzikit kínálok hozzá. (Kadula receptje)


MARHASZTIFÁDÓ
(MOSZHÁRI SZTIFÁDÓ)

Hozzávalók:
1 kg marhafelsál
3 dkg vaj
2 kanál olívaolaj
1 közepes hagyma apróra vágva
2 cikk préselt fokhagyma
egy pár narancshéj
egy 4 dkg-s paradicsomkonzerv
1/2 csésze száraz vörösbor
2 leveseskanál ecet
1/4 kiskanál fahéjpor vagy 1-2 db darabos fahéj
1/4 kiskanál őrőlt szerecsendió
1 kiskanál cukor
1/2 csésze víz
1 kg nagyon aprófejű hagyma

 

Elkészítés:
A húst kockákra vágjuk (2 cm-sekre) és a fél adag olajon és a fél adag vajon megpirítjuk őket. Kivesszük a húst és az olajon megfuttatjuk az apróra vágott egy hagymát, a narancshéjat és a fokhagymát, beletesszük a húst és a többi hozzávalót kivéve az egy kiló apróhagymát. A húst körülbelül egy órán keresztül lassú tüzön főzzük. Kuktában fél óra elég. Amíg a hús fő, megsütjük a maradék olajon a hagymákat hogy szépen megpiruljanak. Hozzáöntjük a hagymákat a húshoz és együtt még 20 percet legalább főzzük amíg minden vajpuha lesz.