Pontos idő: 2018. szeptember 25. kedd, 21:04

Időzóna: UTC [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2 hozzászólás ] 
 Málta 
Szerző Üzenet
Régi tag
Régi tag

Hozzászólás Málta
Málta 2007. július

Már többször igéretet tettem, hogy leírom máltai tapasztalataimat. Hát íme.

Abban a szerencsében részesedtem, hogy az idén lehetőségem nyílott egy rövid (1 hetes) Máltai üdülésre.
Amilyen infókkal, előitéletekkel léptem a máltai sziklákra:

- Málta drága hely.
- Máltára utazók 2/3-a megcsömörlik, és soha többé, míg a maradék beleszeret.
- Egy nemzet ~7 millió lakos alatt halálra van itélve, életképtelen menthetetlenül beolvad.

Ezzel szemben az alábbiakat tapasztaltam, szépen sorban:

- Az ország a görög stílusú, Égei tengeri kopár, sziklás, kissé slampos-kuplerájos jellegű, némi hivalkodó, látványos katolicismussal fűszerezve. A nyel olyan, mintha egy arab olaszul beszélne, némi angol akcentussal. Vagy inkább olasz arabul? Szóval az egész egy mediterrán, kissé arabos lazaság, és az angol precízkedés bűbájos keveréke! Szóval az egész olyan MÁLTAI!
- A férfiak kis rövidlábú, ahhozképest erős alkatú „dugók”, a nők délolasz típusúak. Egy példa az elmondottakra, amolyan máltai feeling. A buszokon precíz menetrendeket osztanak. A buszpályaudvaron példás rend uralkodik. A buszok pontosan indulnak, ha az ülőhelyek elfogynak az ellenőr már elöbb is elküldi, és tartalék járművet állít be. (Már csak az ellenőr hiányzott klasszikus Buszon angol sorozatból!) De a pédául munkát végző forgalmista siestaidőben az asztalon felfeküdve aludt, a söfőr pedig a pontos indulás után megállt a presszónál cigit vett, megrendelte az ebédjét, és egy kicsit trécselt a bent ülökkel.
- A szálláson mindenhol felirat, spórolj a vízzel, zárd el a csapot. Konyhában tűzoltó készülék, takaró, szobában füstérzékelő.
- A buszokon a légkondit, (amelyikben van) nem üzemeltetik. Az ajtót, (amelyikről még nem szerelték le) sosem csukják be. (De van felirat, hogy amíg nem áll meg a busz, ne szálj le!) A legkellemesebb hőmérséklet a régi, még teljes mértékben nyitható ablakú buszokban volt. A rendszer úgy működött egyébként, hog aki le akart szállni, a helyéről jelzett, majd a megállóba érve felállt, leszállt. A jelzés módja igen sokszinű volt, az egyszerű madzagos megoldástól az elektromos csengőig.
- Nincsenek multi üzletek! És a kis üzletek árai is azonosak, vagy inkább olcsóbbak az otthoniakénál. Az összes élelmiszer ára 0 % (!!!) áfatartalmú! (Enyit a politikusaink EU elvárás dumájáról, mégs itt vezetik be az eurót a velünk együtt csatlakozók közül előszőr!!)

És ahogy az időt múlattuk:
Első nap a lecsóba, mert indulás este 7-kor. Reménykedtem, hogy az ablak mellett kapok helyet és lefényképezhetem Valettát napnyutakor, de nem volt má hely, és az ablaknál ülő „turista” lehúzta a rolót, hogy ne zavarja a nap! (A Görögök más szóval illetik az utazót, aki látni akar, és más szóval a turistát, akiket mi is jól ismerünk! Én is átvettem ezt az értelmezést.) Már a repülőgép leszállását tüzijáték kisérte. Mondtam az idegenvezetőnek, hogy nem kellett volna, hogy inkongnyitóban vagyok, de felvilágosított, itt szeretik a fesztát, mélyen valásosak, ezért a szigeten 365 védőszent működik, midennapra jut egy feszta, tüzijátékkal.
2. nap:
Ismerkedés a balra hajtssal. Hát…. A haladás még OK, de a rengeteg körforgalom. Néztük az autó, illetve motorbérlési lehetőségeket. A motorozás itt nem jellemző, bérlete majdnem azonos az autóéval. Az autó ellen viszont a szinte állandó dugók, és a parkolóhelek hiánya szól. Arról nem is beszélve, hogy a városokban a parkolási alapdíj 1 LM (= 600 Ft) Idegenvezető elmondta a szokásosat, (csak vele, nagyon drágán, stb…, féluton otthagytuk). Az én javaslatom a közlekedésre, az autóbusz. 7 napos bérletet vettünk (6 LM = 3600Ft/fő). A sima buszjegy sem drága, mert körzettől függően 0,25-0,50 LM-ig volt. Nos irány Valetta. „Vonalzóval húzott” utcák, szentek szobraival teletűzdeltterek. De mindjárt az elején beleszaladtunk a kínai agyagharcosok kiállításába. Mivel kicsi a valószinűsége, hogy mostanában Kínában kötök ki, hát gyorsan megtekintettük. Maradék esti időnket szlláshelyünkön (Buggiba) töltöttük.
3. nap:
Kinézve egy célirányos járatot Marsaxlokkba mentünk. Itt vannak azok a jellegzetes máltai csíkos hajók. Ebéd a tengerparton, majd busszal Valettába. Innen másik járattal a Kék barlanghoz. Pár kilométeres séta a tűző napon, egy kis csónakázás a barlangokban, és ennyi elég is volt.
4. nap:
Mdina és Rabat. A nevük alapján le sem tagadhatnák, hogy kik építették. Teljesen egységes gyönyörű középkori város Mdina, ami a régi főváros is. Rabatban a katedrális, illetve az ókeresztény temetkezőhelyeket néztük meg. Visszafelé Mostában akartuk a világ 3-ik legnagyobb kupoláját megtekinteni, de siesztaidőben ez nem működik. Ezért ikább kerestünk egy kajáldát. Az „Olympic bar”-t mindenkinek tudom ajánlani. A szolgálatban lévő rendőrök is ott kajáltak, és elvitelre isfogyott minden. Hát törzshelyünk lett a későbbiekre, mivel ez a sziget egyik közlekedési csomópontja.
5 nap:
Gozo. Busz, hajó, busz, séta. Victória szép hely. Meg kell nézni. Ebéd, városnézés, visszaút.
6.nap:
Hogy azért ne vigyük szárazon haza a fürdőruhákat, elmentünk a Golden Bay-re. Máltán ugyanis sziklás a tengerpart, egy-két helyet kivéve. Onnan Mosta kaja, és az elmaradt templom ügyében. És még Valetta egy kis hangulat miatt.
7. nap:
Elbuszoztunk Sliembe. Hát örültem, hogy nem itt, hanem „vidéken” van a szállásunk. Iszonyatos zsúfoltság, sűrű turistatömeg. Kaja, pancsi.
8. nap:
Pakolás, séta, kaja, stb.. Este haza. Távozásom alkalmával is tüzijátékban volt részem. Nem tudom minek örültek?!

És a sluszpoén. A költőpénzünk felét visszahoztuk. Egyszerűen nem volt rá szükség. Sajnos a 7000 éves, monolitikus korból származó templomromok megtekintésére nem maradt időnk.

Máltát mindenkinek ajánlom, aki nem pancsolni/barnulni akar, nem zavarja a mediterrán lazaság, és tartalmasan akarja eltölteni az idejét. Itt van bőven látnivaló. Ez pont az ellenkezője a „paradicsom-szigeteknek”.

2007. október 17.

Dagadt

2007. október 17. szerda, 11:40
Profil E-mail küldése
Régi tag
Régi tag

Hozzászólás Re: Málta
Dagadt! Nagyon élveztem újra a beszámolódat.
Köszi, hogy szántál rá időt. Nem jártam még Máltán (sem), de ilyennek gondoltam a képek és leírások alapján.
Mostanában nem tervezem, hogy Máltára látogatok, dehát soha ne mondd, hogy soha! Nem igaz? :lol:

2007. október 17. szerda, 17:34
Profil E-mail küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC [ nyi ]